Radio Bagdad

"RETRANSMISJE" - NAJNOWSZA PŁYTA

Czwarty album zespołu Radio Bagdad zatytułowany "Retransmisje" to dwupłytowe wydawnictwo zawierające akustyczny występ formacji na antenie Trójki oraz kompilację utworów z dotychczasowych albumów plus dodatki. 17 maja 2015 roku Radio Bagdad, znane głównie z rockowo-punkowych, surowych brzmień, dało godzinny koncert w radiowej Trójce wykonując akustyczne wersje swoich utworów. Dzięki akustycznym gitarom oraz poszerzeniu składu o fortepian i altówkę muzyka grupy nabrała bardziej łagodnego, melodyjnego oblicza. Rezygnacja z garażowego "hałasu" odsłania piosenkowe ciągoty Radia Bagdad i wysuwa na pierwszy plan teksty pisane przez lidera Sielaka Siedleckiego. Album wzbogaca składanka utworów Radia Bagdad utworzona przez wydawcę Lou & Rocked Boys. Znajdą się na niej wersje singlowe utworów jak i piosenki, które nie weszły na żadną z poprzednich płyt oraz jedna nowa piosenka "Włącz mnie".


ZESPÓŁ
Radio Bagdad to połączenie energii, wokalnych melodii i kontestacji. Zespół stylistycznie oscyluje na styku rocka, punka, rock'n'rolla i indie nie stawiając sobie żadnych barier stylistycznych. Trio ma na swoim koncie cztery płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007), "Kupując czerń" (2009), "W poczekalni" (2014), "Retransmisje" (2016) oraz ponad 300 koncertów.

Sielak - głos, gitara, teksty, Dzik - bas, głos, klawisze, Przemo - perkusja.


BIOGRAFIA
Zespół Radio Bagdad powstał na początku 2004 r. z inicjatywy Konrada Siedleckiego - Sielaka (voc, git), który ogłoszeniem w Anonsach pozyskał do współpracy Krzysztofa Lewandowskiego - Dzika (bas, voc). Dzik miał już za sobą kilkuletnie granie w brodnickim zespole The Arrow, który rozpadł się kilka miesięcy wcześniej. Sielak (autor wszystkich tekstów) chciał stworzyć zespół grający żywą, melodyjną muzykę rockową, przywiązując zarazem dużą wagę do warstwy tekstowej. Pierwsze próby i pomysły na wspólne utwory pojawiły się jeszcze przed obraniem ostatecznej nazwy. Przez kilka pierwszych miesięcy za perkusją zasiadali kolejno Bartosz Marchlewski i Piotr Pastuszak, lecz dopiero pojawienie się Roberta Kiesza (Majonesa) ostatecznie skonsolidowało zespół. Wtedy też pojawiła się nazwa oraz pierwsze koncerty w Trójmieście i okolicach.
Przez następne 5 lat trio bardzo intensywnie pracowało nad materiałem oraz koncertowało po całej Polsce. Ukazały się pierwsze nagrania, wpierw wydawane własnym sumptem: "Demo 2005", "Demo 2006", później już - po podpisaniu kontraktu z wrocławskim wydawcą Lou Rocked Boys - oficjalne płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007) i "Kupując czerń" (2009). Do każdej z płyt ukazały się po trzy single radiowe. Zespół zrealizował też teledyski do ośmiu piosenek.
Z końcem 2009 r. za bębnami Majonesa zastąpił Przemysław Kędzierski (Przemo).
Zespół przywiązuje dużą wagę do koncertów, stąd ich liczbę można już liczyć w setkach (ponad 300). Oprócz wielu samodzielnych występów mają na koncie kilka tras z innymi zespołami: z Happysad i Hurtem wiosną 2006, dwukrotnie z Akurat (2007, 2011) oraz wspólną trasę z zaprzyjaźnionym warszawskim zespołem NAIV jesienią 2009 r. Pierwsza duża samodzielna, klubowa trasa Radio Bagdad miała miejsce wiosną 2008 r. i obejmowała 30 miejscowości.
Występowali na największych festiwalach w Polsce, m.in.: Przystanek Woodstock (2008), Union of Rock w Węgorzewie (2006, 2007, 2008), Open'er Festiwal (2008), Jarocin Festiwal (2006), Hunterfest w Szczytnie (2006). Na koncie zespołu jest też kilka koncertów radiowych: w Radio Dla Ciebie, Radiu PiK, Radiu Gdańsk (3-krotnie) i w 3 Programie Polskiego Radia.